Folia kubełkowa to gruba, tłoczona folia budowlana produkowana z polietylenu o dużej gęstości (PEHD), a swoją nazwę zawdzięcza specjalnie ukształtowanym „kubełkom”. Materiał ten starzeje się bardzo powoli, jest odporny na wodę dzięki temu nie gnije, nie rozwijają się na nim grzyby ani bakterie. Jest także obojętny na większość związków chemicznych występujących w gruncie. Ponadto folii tłoczonych z HDPE nie zniszczą gryzonie czy korzenie roślin.
Folia kubełkowa przede wszystkim nie jest izolacją przeciwwilgociową, a jej uzupełnieniem, w związku z czym należy przede wszystkim pamiętać, że uszczelnianie ścian fundamentowych i fundamentów folią tłoczoną nie może pełnić roli samodzielnej izolacji. Jej zadaniami są przede wszystkim:
• ochrona narażonej na uszkodzenia powłoki bitumicznej przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi przez korzenie drzew i krzewów, a także ochrona przed związkami chemicznymi występującymi w glebie
• umożliwienie wentylacji ściany zewnętrznej – dzięki znajdującym się na jej powierzchni kubełkom powstaje szczelina powietrzna, która ułatwia odprowadzanie wody i pary wodnej, zapobiegając tym samym zawilgoceniu, czyli ma nie wpuścić wody do fundamentu, a tą z fundamentu – wypuścić. Wytłoczenia te dodatkowo umożliwiają przesuwanie się izolacji w przypadku osiadania terenu pod budynkiem.
Zastosowanie:
Przede wszystkim stosowana jest jako izolacja pionowa i pozioma ścian fundamentów, a także:
• przy izolacji stropów budynków, także w budynkach już istniejących – wówczas zabezpiecza stropy przed wilgocią, umożliwia równomierne wylewanie betonu posadzkowego
• ze względu na odporność na nacisk, rozrywanie, związki chemiczne, grzyby oraz korzenie są jednym z nielicznych materiałów nadających się do zakładania ogrodów zielonych na dachach budynków – chroni wówczas dach przed kwaśnym odczynem próchnicy i dużą wilgotnością
• przy izolacji tarasów i balkonów.
Montaż folii kubełkowej
Przede wszystkim – wypustkami w stronę ściany. Wówczas, ziemia dociska folię do ścian fundamentowych punktowo w „kubełkach” – co zapewnia swobodne „oddychanie” ścian.
Folię układa się na zakładkę, na szerokość co najmniej dwóch – trzech rzędów wytłoczeń. Jeżeli chcemy uzyskać bardzo wysoką szczelność można dodatkowo na łączeniach zastosować specjalne taśmy uszczelniające.
Folię mocuje się za pomocą gwoździ lub kołków z podkładkami uszczelniającymi w wytłoczeniach przylegających do ściany, a wszelkie ewentualne cięcia można wykonywać typowymi nożami budowlanymi.