Cegła dziurawka i cegła kratówka

Cegła dziurawka i cegła kratówka

Cegła dziurawka, to jak sama nazwa wskazuje cegła z otworami. Cegła dziurawka składa się z podstawy, główki oraz wozówki. Wyróżniamy dwa rodzaje cegieł tego typu – cegła dziurawka główkowa (G) oraz cegła dziurawka wozówkowa (W). Podział ma na celu wskazanie na bieg przelotowych otworów cegły tego typu. Cegła dziurawka dostępna na rynku posiada takie same wymiary jak cegła pełna czyli 6,5x12x25 centymetrów. Materiały budowlane, w tym cegły posiadają różną wagę, na ich tle cegła dziurawka jest dosyć lekka – jej waga oscyluje w granicach od 2 do 2,8 kilogramów.


Cegła dziurawka
jest stosowana do budowy warstw osłonowych i ścian działowych oraz tak zwanych stropów Kleina. Nie powinno się murować z dziurawki kominów ani ścian nośnych zewnętrznych i konstrukcyjnych budynku.

Cegła kratówka to również cegła z otworami, a właściwie drążeniami, których kształt przypomina romby ułożone w kratkę. Cegła kratówka jest dostępna w czterech typach K1, K2, K2,5 oraz K3 – typy różnią się wysokością. Zastosowanie cegieł tego typu to między innymi budowa ścian działowych, warstw osłonowych oraz wewnętrznych ścian konstrukcyjnych.