Cegła pełna to najstarszy materiał budowlany produkowany przez człowieka. Mimo pojawienia się wielu nowych materiałów murowych, cegła jest wciąż potrzebna przy budowie domu.
Cegła pełna to materiał ceramiczny o czerepie porowatym. Produkuje się ją z mieszanki gliny, która musi być odpowiednio rozdrobniona i wymieszana z wodą i kruszywem na jednolitą masę. Po uformowaniu cegły są suszone, a następnie wypalane w temperaturze 800-1000oC. Czerwona cegła pełna jest mocno osadzona w naszej tradycji. Ale może mieć ona jeszcze inne odcienie. Zależnie od złoża gliny, temperatury wypału i dostępu tlenu cegła może być jaśniejsza lub ciemniejsza, prawie bordowa, czy ciemnobrązowa.
Cegła pełna ma kształt prostopadłościanu o wszystkich bokach płaskich. W małych cegielniach często produkuje się cegły z zagłębieniem na szerokim boku, w którym umieszcza się zaprawę murarską.
Z cegły pełnej wznosi się mury nośne i osłonowe, ściany działowe, kominy, słupy, obmurowania i wypełnienia. Jest chętnie wykorzystywana do obudowywania kominków, grilli ogrodowych i wznoszenia innych elementów małej architektury. W Polsce tradycyjnie produkuje się cegły pełne o wymiarach 25 x 12 x 6,5 cm. Do wymurowania 1 m2 ściany potrzeba 52-54 sztuki, zależnie od grubości spoiny, która może wynosić 1-1,5 cm..